Serwery hostingowe – wszystko, co warto wiedzieć

Niezależnie od tego, jaki rodzaj działalności internetowej prowadzimy, dobry serwer jest podstawą efektywnego użytkowania sieci. Mało kto może sobie pozwolić na sprzęt, który umożliwiłby samodzielne postawienie odpowiedniego serwera – zwykle musi on bowiem przetwarzać ogromną ilość danych. Z tego względu, duża część instytucji i osób fizycznych zwykle decyduje się na skorzystanie z usług zewnętrznych. Do wyboru mamy m. in. serwery współdzielone, prywatne oraz profesjonalne serwery dedykowane

Serwery współdzielone

Pod względem cenowym, serwery współdzielone wypadają zdecydowanie najlepiej. Trzeba jednak pamiętać, że użytkownik wykupuje jedynie część zasobów urządzenia, nie zaś cały serwer. Klient dzieli się jego mocą obliczeniową z innymi użytkownikami. W przeciwieństwie do serwerów dedykowanych, mają jedynie charakter wirtualny.

Serwery prywatne

Tzw. serwery VPS, podobnie jak współdzielone, również nie mają fizycznego charakteru, umożliwiają jednak dużo większy dostęp do zasobów. Ze względu na to, że każdy klient dostaje własną wirtualną maszynę, moc obliczeniowa (w przeciwieństwie do serwerów współdzielonych) jest gwarantowana.

Serwery dedykowane

Jest to rozwiązanie przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników sieci. Serwery dedykowane stanowią osobne maszyny fizyczne, przeznaczone do obsługi pojedynczego klienta. Dzięki temu, serwer może zostać dowolnie skonfigurowany na potrzeby określonego systemu operacyjnego, czy danej technologii. Serwery dedykowane są używane przede wszystkim przez duże przedsiębiorstwa, które obsługują setki tysięcy osób dziennie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*