Cena MAP a MSRP

Zarządzanie cenami MAP oraz MSRP jest kwestią, która staje się coraz ważniejsza dla wielu światowych marek. W poniższym artykule wyjaśniamy znaczenie obu tych pojęć oraz tłumaczymy różnice między nimi. Zapraszamy serdecznie do lektury!

Cena MAP – co to takiego?

MAP (z języka angielskiego Minimum Advertised Price – minimalna cena reklamowana) to rzecz stosowana tylko i wyłącznie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. MAP to najniższa cena, po której producent ma prawo sprzedawać określone towary i usługi bez ryzyka, że umowa zostanie rozwiązana. Jest to zatem polityka cenowa, która polega na tym, że producent określa pułapy cen reklamowanych dla osób zajmujących się dystrybucją oraz pośredniczących w sprzedaży towarów i usług.

MAP – o tym warto pamiętać

Zgodnie z opinią Federalnej Komisji Handlu, producentom przysługuje prawo do zaprzestania współpracy ze sprzedawcami detalicznymi, jeśli nie będą oni przestrzegali zasad określających poziom cen. Należy jednak mieć na uwadze, że polityka MAP nie ustala właściwej ceny produktu, który sprzedaje się poprzez dany kanał, ale nie pozwala pośrednikom na sprzedawanie towarów po zaniżonych cenach.

MAP a MSRP – różnice

MSRP to skrót oznaczający: sugerowana cena detaliczna producenta. Jest to zatem cena, która określa, po jakiej cenie powinni sprzedawać dane produkty sprzedawcy detaliczni. MSRP nie ogranicza ceny, jednak jest informacją od producenta na temat wartości danego towaru. MAP jest z kolei zaliczany do grona ograniczeń cenowych.

Źródło – https://dealavo.com/pl/2019/03/07/przewodnik-po-cenach-map-vs-msrp/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*